Võtsime osa 2018 aasta FLL-ist, kuid natukese teise meeskonnaga, kui eelmisel aastal. Sel aastal olid meie meeskonnas Markus Habo, Maret Metsaäär, Angela Pajo, Romet Laas ja Heiki Vaabel. Juhendajad olid Ragne Falilejev ja Airi Metsaäär. Meeskonna nimeks otsustasime panna seekord „Tuttavad“.

Ringitunnis käidi kord nädalas kaks tundi järjest kella kolmest-viieni õhtul. Valmistusime uueks FLL-i hooajaks milleks oli „Hüdrodünaamika“. Selle hooaja ülesanne oli uurida vett – kuidas me kogume seda, transpordime, kasutame ja kuidas sellest lahti saame. FIRST LEGO League toimub üle maailma ning sellel hooajal võtab põnevast väljakutsest osa üle 30 000 meeskonna.

Poolfinaal toimus Tallinnas 13. jaanuaril 2018. Poolfinaalis läks meie võistkonnal väga hästi. Meeskond oli üksteise suhtes väga sõbralik ja koostööaldis. Kohtunike ees projekti esitamine läks lausa nii hästi, et hiljem paluti meeskonnal ka kõigi osalejate ees laval oma esitlust korrata ning ka teistele näidata oma loovat etteastet. Robotimängus sai meie meeskond 90 punkti, mis saavutas sel päeval 30-st meeskonnast kaheksanda koha. Poolfinaalis me karikat ei saanud, kuid pääsesime finaali, mis on veel suurem võit kui karikas.

10. ja 11. märtsil 2018 kogunes üle 380 noorrobootiku Eestist ja Lätist Tondiraba Jäähalli, kus toimus FIRST LEGO League Eesti finaalvõistlus. Eesti meistriks tuli meeskond Viirus Tallinna Reaalkoolist. Meistritiitli saanud võistkonnal on võimalus esindada Eestit mais Ungaris toimuval FIRST LEGO League võistlusel. 

Lisaks valiti välja kaks meeskonda, kes esindavad Eestis juunikuus toimuval suurvõistlusel. Nendeks meeskondadeks said Öökullid Tallinna Kristiine Gümnaasiumist ning meeskond This Is Made Of Briks Tartu Kesklinna koolist. Meeskonnad saavad osaluspileti ja 1000 eur raha 6.-8. juunil Eestis toimuvale suurele rahvusvahelisele FIRST LEGO League Avatud Euroopa turneele (www.firstlegoleague.ee).

Põnevaid lahendusi, mida võiks reaalselt prototüübiks ehitada ning valmis teha leidus 42 finaalis olnud meeskonnatöö seas veel mitmeid. FIRST LEGO League programmijuhi Heilo Altini sõnul on aastatega õpilaste uurimustööd muutunud põhjalikumaks, kvaliteetsemaks ja nutikamaks. „Enam ei piirduta tavapäraste teemadega. Uurimusse minnakse süvitsi sisse ning pühendutakse 110%. Igal aastal suudab mind 2-3 meeskonda üllatada vinge probleemi lahendusega, mida oleks soov kohe ise teostama hakata.“

Finaalpäevade vaatemängulisem osa on alati olnud robotimäng. Selle raames tuleb meeskonna poolt ehitatud autonoomsel LEGO robotil 2 minuti ja 30 sekundi jooksul lahendada võimalikult palju erinevaid missioone. Sel aastal oli finaalis meeskondi, kelle robot suutis etteantud aja jooksul ära lahendada 80% laual olevatest missioonidest. Sel aastal võitis robotimängu meeskond Öökullid 260 punktiga.

Meie meeskond „Tuttavad“ kutsuti ka finaalis taas kord lavale oma projekti esitama ja koju tuldi karikaga, mis võideti „Sõbraliku professionaalsuse“ eest.

6.-8. juunil toimub Tondiraba Jäähallis FIRST LEGO League Estonian Open International, kus osaleb 100 meeskonda üle maailma. Hetkel on nimekirjas meeskondi Austraaliast kuni Lõuna-Ameerikani. Rohkem infot selle kohta www.firstlegoleague.ee

Ragne Falilejev